Kausi-info 2021-2022

Kausi-info 2021-2022

 • Spirit Shakin’ Cheerleaders joukkuepaletti 2021-2022

 • Ilmoittautuminen harraste-, esikilpa- ja klassikkokilpajoukkueisiin kaudelle 2021-2022

 • Haku kilpa- ja edustusjoukkueisiin kaudelle 2021-2022


Joukkuepaletti 2021-2022

Mikrot 

 • Tuulenpyörre temppujumppa (2015–2017)
 • Storm harrastejoukkue (2014–2015)
 • Gust harrastejoukkue (2014–2015)

Minit  

 • Whirlwind level 3 edustusjoukkue (2009–2011)
 • Mistral level 3 kilpajoukkue (2009–2011)
 • Raindrops level 2 (super) kilpajoukkue (2009–2010)
 • Fog level 2 (spirit) kilpajoukkue (2009–2012)
 • Monsoon level 2 (spirit) kilpajoukkue (2009–2012)
 • Drizzle level 1 (spirit) kilpajoukkue (2009–2012)
 • Mist level 1 (spirit) kilpajoukkue (2009–2012)
 • Sprinkle level 1 (start) esikilpajoukkue (2011–2014)
 • Hurricane level 1 (start) esikilpajoukkue (2011–2014)
 • Droplet level 1 harrastejoukkue (2009–2014)
 • Trombi level 1 harrastejoukkue (2009–2014)

Sprinkle ja Hurricane ovat level 1 (start) esikilpajoukkueita ja samalla toistensa sisarjoukkueita. Joukkueiden ikäraja on 2011–2014. Joukkueeseen ilmoittautuvalla tulee olla joko cheertaustaa tai muuta soveltuvaa urheilutaustaa. Esikilpajoukkueisiin on luotu omat hakukriteerit, jotka antavat suuntaa niistä taidoista, jotka joukkueeseen ilmoittautuvalla oletetaan olevan.

Drizzle ja Mist ovat level 1 (spirit) kilpajoukkueita ja samalla toistensa sisarjoukkueita. Joukkueiden ikäraja on 2009–2012. Drizzleen ja Mistiin tullaan järjestämään joukkuejakoharjoitukset kuten seuran muihin kilpa- ja edustusjoukkueisiin.

Fog ja Mosoon ovat level 2 (spirit) kilpajoukkueita ja samalla toistensa sisarjoukkueita. Joukkueiden ikäraja on 2009–2012.

Raindrops on level 2 (super) kilpajoukkue. Joukkueen ikäraja on 2009–2010.

 • Start, Spirit ja Super nimikkeet on lisätty minien esikilpa- ja kilpajoukkueisiin kertomaan siitä, mikä on joukkueen kauden pääkilpailu. Joukkueiden ikärajat perustuvat kilpailusarjojen ikärajoihin.

Juniorit 

 • Dust Devil seka edustusjoukkue level 5 (2006–2008)
 • Blizzard edustusjoukkue level 5 (2006–2008)
 • Vortex kilpajoukkue level 4 (2006–2008)
 • Sandstorm kilpajoukkue level 3 (2006–2008)
 • Cyclone esikilpajoukkue level 2 (2006–2008)

Aikuiset  

 • Avalanche edustusjoukkue level 6 (-2005)
 • Siroc kilpajoukkue level 5 (-2006) (uusi joukkue, tavoitteena aikuisten level 5 Suomen kärki)
 • Typhoon kilpajoukkue level 3 (-2007)

Aikuiset yli 18 v.   

 • Ice Age klassikkokilpajoukkue level 2 (-2003)

Inclusive joukkue 

 • Special Hails

Syyskaudella 2021 SSC:ssä aloittaa uusi inclusive cheerleading joukkue, joka on tarkoitettu 8–18-vuotiaille henkilöille, joilla on jokin vamma tai erityistarve, jonka vuoksi liikunnan ja urheilun harrastaminen on haastavaa. Joukkueessa jokainen pääsee liikunnan ilon ja uusien kavereiden lisäksi tutustumaan cheerleadingiin.

Joukkueen jäseniä ohjaa 2–3 valmentajaa, joiden tukena on tukiurheilijoita seuran muista joukkueista. Joukkueen jäsenen henkilökohtainen avustaja tai tukihenkilö on tervetullut mukaan treeneihin.


Harraste-, esikilpa- ja klassikkokilpajoukkueisiin ilmoittautuminen kaudelle 2021–2022

Ilmoittautuminen harraste-, esikilpa- ja klassikkokilpajoukkueisiin aukeaa uusille harrastajille MyClubissa maanantaina 21.6. klo 12.

Joukkueiden kausi alkaa viikolla 32 (9.-15.8.).

Vuorot, alustavat budjetit ym. on nähtävillä joukkuekirjeistä, jotka julkaistaan seuran nettisivuilla viimeistään keskiviikkona 2.6.

Harrastejoukkueiden ilmoittautumisaika: 21.6.-12.9.2021.

Esikilpa- ja klassikkokilpajoukkueiden ilmoittautumisaika: 21.6.–31.8.2021

Joukkuepaikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.

Huomioittehan, että joukkueen jonoon voi ilmoittautua. Joukkuepaikkoja aukeaa jonopaikkalaisille useimmiten heinä-elokuun vaiheen jälkeen, kun kilpa- ja edustusjoukkueiden joukkuejakoharjoitukset on pidetty.

ilmoittautuminen käytännössä:

 1. Ensimmäisenä jokaisen ilmoittautujan tulee luoda Spirit Shakin’ Cheerleadersien MyClubiin henkilökohtainen tili kohdasta “rekisteröi uusi jäsentili” täällä.
 2. Tilin luotuaan jokainen pystyy ilmoittautumaan avoimiin ilmoittautumistapahtumiin.
 3. Jos ilmoittautujan ensimmäinen joukkuetoive on täynnä, hän voi ilmoittautua kyseisen joukkueen jonoon, jonka lisäksi ilmoittautumisen voi tehdä toiseksi / kolmanneksi haluamaansa joukkueeseen tai jos nekin ovat täynnä, niin kyseisten joukkueiden jonoon.
 4. Jonopaikkalaisille avautuu joukkuepaikkoja useimmiten heinä-elokuussa kilpa- ja edustusjoukkueiden joukkuejakoharjoitusten jälkeen.

Ilmoittautumisesta tulee automaattinen vahvistus sähköpostiin otsikolla ”ilmoittautumisen varmennus”, joka tarkoittaa, että olette saaneet paikan joukkueesta, johon olette ilmoittautuneet.
Jos olette ilmoittautuneet jonoon, teille tulee sähköpostiviesti otsikolla ”ilmoittautuminen tapahtuman x jonoon”. Jos jonopaikalta aukeaa joukkuepaikka, saatte sähköpostiin vahvistuksen ilmoittautumisen varmistuksesta otsikolla ”ilmoittautumisen varmennus”.
Tarkistattehan myös roskapostikansion, jos viestiä ei näy sähköpostin saapuneissa viesteissä.

Esikilpa- ja klassikkokilpajoukkueet:

Esikilpa- ja klassikkokilpajoukkueet on suunnattu kaikille niille, jotka haluavat oppia joukkueen levelin mukaiset cheerleadingin lajitaidot sisältäen akrobatia- ja stunttitaidot, hypyt ja lajiin kuuluvat kannustushuudot sekä kilpailemaan cheerleadingin start / klassikkosarjan kilpailuissa 1–2 kertaa toimintavuoden aikana. Joukkueet esiintyvät kilpailuiden lisäksi seuran talvi- ja kevätnäytöksissä ja leireilevät noin kaksi kertaa toimintavuoden aikana.

Esikilpa- ja klassikkokilpajoukkueet harjoittelevat kaksi kertaa viikossa.

Joukkueeseen ilmoittautuvalla oletetaan olevan joko cheertaustaa tai muuta lajiin soveltuvaa urheilutaustaa. Joukkueen taitotasoon suhteutettuna on luotu kriteeristö, joka antaa suuntaa niistä taidoista, jotka joukkueeseen ilmoittautuvalla oletetaan olevan.

Hakukriteereihin pääsee tutustumaan täällä.

Harrastejoukkueet:

Harrastejoukkueet on suunnattu kaikille uusille lajin pariin saapuville sekä lajin parissa oleville harrastajille, joille kilpaileminen ei ole ajankohtaista.

Harrastejoukkueissa harjoitellaan cheerleadingin perusteita joukkueen tason mukaisesti, sisältäen akrobatia- ja stunttitaidot, hypyt ja lajiin kuuluvat kannustushuudot. Cheerleadingin lajitaitojen lisäksi joukkueessa opetellaan ryhmässä toimimista, perusliikuntataitoja sekä pidetään hauskaa erilaisten pelien ja leikkien parissa.

Harrastejoukkueet harjoittelevat kerran viikossa sekä esiintyvät kaksi kertaa vuoden aikana seuran talvi- ja kevätnäytöksissä.


Kilpa- ja edustusjoukkueisiin hakeminen kaudelle 2021–2022

Joukkuejaot järjestetään kilpa- ja edustusjoukkueisiin 28.7.-4.8.2021 

Ilmoittautuminen joukkuejakoharjoituksiin aukeaa maanantaina 14.6.2021 Myclubissa klo 12 ja päättyy maanantaina 26.7.2021 klo 23.59. 

Joukkueet kasataan tulevalle toimintavuodelle uudestaan, joten kaikkien joukkueeseen haluavien urheilijoiden tulee hakea joukkueeseen sekä osallistua joukkuejakoharjoitukseen.

Joukkuejaot tullaan järjestämään tämän hetken rajoitusten valossa Myrsky Areenalla.

Joukkueiden harjoitusvuorot, alustavat kilpailut, alustava budjetti ym. löytyvät joukkuekirjeistä, jotka julkaistaan seuran nettisivuilla viimeistään keskiviikkona 2.6.

Kilpa- ja edustusjoukkueisiin hakeville järjestetään lisäksi infotilaisuudet Teamsissa seuraavan aikataulun mukaisesti:

 • Tiistai 8.6. klo 16.30–17.30 minien kilpa- ja edustusjoukkueisiin hakevien info
 • Keskiviikko 9.6. klo 16.30–17.30 junioreiden kilpa- ja edustusjoukkueisiin hakevien info
 • Keskiviikko 9.6. 18.00–19.00 aikuisten kilpa- ja edustusjoukkueisiin hakevien info

Infoissa käydään läpi seuran kyseisen ikäluokan kilpa- ja edustusjoukkueet, harjoitusajat- ja paikat, alustavat budjetit sekä tulevat joukkuejakoharjoitukset.

Infoihin tulee ilmoittautua etukäteen viimeistään sunnuntaina 6.6.2021 täällä.

Kriteerit ja ilmoittautuminen:

Kilpa- ja edustusjoukkueisiin hakeville urheilijoille on luotu joukkuekohtaiset hakukriteerit (http://www.spiritshakin.net/blog/2021/04/27/hakukriteerit-kaudelle-2021-2022/), jotka toimivat pohjana tulevan joukkueen urheilijavalinnoissa. Jokaisen urheilijan / huoltajan tulee käydä kriteerit läpi ja ilmoittautua niiden sekä aikaisemman urheilukokemuksen perusteella valitsemansa joukkueen joukkuejakoharjoitukseen. Seuran urheilijoille on lisäksi jaettu joukkuesuositukset valmentajien toimesta toukokuussa 2021.

Urheilijat voivat tarvittaessa ilmoittautua useampaan joukkuejakoharjoitukseen, jos pääsy ensimmäiseen hakutoiveeseen ei ole varmaa. Myös kaudella 20–21 harraste- tai harrastekilpajoukkueessa urheilleille suositellaan ilmoittautumista lisäksi esikilpa- tai harrastejoukkueeseen, jos paikka kilpajoukkueessa ei ole varmaa.

Urheilijan / huoltajan tulee ilmoittaa sähköpostitse riina.jormakka@spiritshakin.fi jos urheilija ei osallistu joukkuejakoharjoitukseen, johon ilmoittautuminen on tehty. Jos peruutus tehdään joukkuejakoharjoituspäivänä klo 15.00 jälkeen ilmoitus tulee tehdä suoraan joukkueen valmennustiimille joukkueennimi@spiritshakin.fi.

Ilmoittautuminen joukkuejakoharjoituksiin alkaa Myclubissa maanantaina 14.6. klo 12:00 ja päättyy maanantaina 26.7. klo 23:59.

Joukkuejakotilaisuus:

Joukkuejakoharjoitus järjestetään jokaiselle joukkueelle ilmoitettuna ajankohtana. Jokaisen joukkuejakoihin osallistuvan tulee olla paikalla viimeistään 5–10 minuuttia ennen oman joukkuejakoharjoituksen alkua. Valmentajat kasaavat joukkuejakoharjoituksiin ilmoittautuneet urheilijat ryhmään ja pitävät heille normaalin joukkueen tason mukaisen harjoituksen.

Joukkuejakoharjoitukseen voivat osallistua ainoastaan ne urheilijat, jotka ovat ilmoittautuneet tapahtumaan ilmoittautumisaikana.

Urheilijoille jaetaan nimilaput, jotka laitetaan teipillä urheilijan rintaan. Jos urheilija on hakenut kahteen joukkueeseen, joiden joukkuejakoharjoitus on samaan aikaan, urheilijan rintaan laitetaan teipillä lisäksi se joukkue, johon hän ensisijaisesti hakee.

Valinta ja tiedottaminen:

Joukkuejakoharjoituksen jälkeen valmentajat valitsevat seuraavan toimintavuoden joukkueen joukkuejakoharjoituksissa mukana olleista urheilijoista.

Urheilijalle ja hänen huoltajalleen (jos urheilija alle 18 v.) ilmoitetaan seuraavana päivänä sähköpostitse klo 13 mennessä onko urheilija valittu joukkueeseen vai ei. Jokaisen urheilijan tulee vahvistaa joukkuepaikka Myclubin kautta kirjallisesti saman päivän aikana, kun hän on saanut tiedon valinnasta. Joukkuepaikan vastaanotettuaan urheilija ja huoltaja sitoutuvat joukkueen tulevan toimintavuoden toimintaan sekä maksuihin.

Jos urheilija ei tule valituksi joukkueeseen, joka oli hänen ensimmäinen toiveensa, tulee hänen osallistua seuraavaksi haluamansa joukkueen joukkuejakoharjoitukseen. Huomioittehan, että ilmoittautuminen tulee tehdä kaikkiin joukkuejakoharjoituksiin viimeistään maanantaina 26.7. Tarvittaessa ilmoittautuminen tulee tehdä siis useampaan joukkueeseen. Jos urheilija tulee valituksi esim. ensimmäiseen hakutoiveeseen, tulee loppujen joukkuejakoharjoitusten ilmoittautuminen perua mahdollisimman pian sähköpostitse riina.jormakka@spiritshakin.fi

Joukkuekirjeet:

Jokaiselle joukkueelle on luotu oma joukkuekirje, joka on luettavissa seuran nettisivuilta viimeistään keskiviikkona 2.6.

Joukkuekirjeet sisältävät:

 • kauden aikataulut
 • harjoitusvuorot
 • alustavat kilpailut ja leirit
 • alustavan budjetin (sis. kausi- ja jäsenmaksut, varustemaksut, kilpailu- ja leirimaksut sekä muut joukkueen toimintaan kuuluvat maksut kuten esimerkiksi kilpailumusiikki, joukkuepäivät, psyykkinen valmennus)
 • valmennustiimit
 • yhteystiedot

 

Aikataulu joukkuejakoharjoituksille:

Aikuiset:

 • Avalanche: keskiviikko 28.7. klo 18.30–20.30
 • Siroc: torstai 29.7. klo 16.30–18.15
 • Typhoon: tiistai 3.8. klo 18.45–20.45

 

Blast (Junioreiden MM-kilpailuihin tähtäävä joukkue):

 • lauantai 31.7. klo 11.00–13.00

(lisätietoja Blastin toiminnasta sekä joukkueeseen hakemisesta saat joukkueen infotilaisuudessa 15.6. Teamsissa. Ota yhteyttä joukkueeseen blast@spiritshakin.fi)

Juniorit:

 • Blizzard: Keskiviikko 28.7. klo 16.30–18.30
 • Dust Devil: Keskiviikko 28.7. klo 16.30–18.30
 • Vortex: sunnuntai 1.8. klo 12.00–14.00
 • Sandstorm: tiistai 3.8. klo 16.45–18.45

Minit:

 • Whirlwind: keskiviikko 28.7. klo 18.30–20.30
 • Mistral: torstai 29.7. klo 16.30–18.30
 • Raindrops: perjantai 30.7. 16.30–18.30
 • Fog: sunnuntai 1.8. klo 10.00–12.00
 • Monsoon: sunnuntai 1.8. klo 13.00–14.45
 • Mist: sunnuntai 1.8. klo 14.45–16.15
 • Drizzle: maanantai 2.8. klo 16.30–18.00