Thunderille EM-pronssia!

Tyttöjen ryhmästunt-joukkue voitti sunnuntaina 3.7. Wienissä järjestetyissä EM-kilpailuissa seuran historian ensimmäisen EM-mitalin.

Viikonloppuna Wienissä järjestetyissä cheerleadingin EM-kilpailuissa tehtiin seurahistoriaa, kun Thunder nappasi seuran ensimmäisen EM-mitalin. Kultaa voitti Norja ja hopeaa Tanska. Sarjassa kilpaili 15 joukkuetta, yksi kustakin maasta.

Thunderin vaikeatasoinen ohjelma onnistui EM-kilpailuissa erinomaisesti. Aamun kilpailusuorituksen jälkeen joukkue joutui jännittämään sijoitustaan pitkälle iltaan asti, jolloin palkintojenjaossa nähtiin iloiset tytöt. Mitalistijoukkueessa urheilivat Noora Ingalsuo, Anni Jussila, Essi Kokkala ja Karoliina Pesonen. Tytöt urheilevat myös tyttöjen edustusjoukkueessa, Blizzardissa.

Seura onnittelee urheilijoita sekä valmentaja Laura Kokkosta historiallisesta mitalista!

Suomi nappasi EM-kilpailuista yhteensä seitsemän mitalia, joista aikuiset toivat kolme ja juniorit neljä. Kultaa saavutti Turun TCS Smash Falcons junioreiden tanssisarjassa,  hopeaa helsinkiläinen HAC Elite naisten cheer-sarjassa, tamperelainen Dream Team Dancers aikuisten tanssisarjassa ja oululainen NL Junior Dance junioreiden tanssisarjassa, pronssia helsinkiläinen HAC E naisten ryhmästunt-sarjassa ja helsinkiläinen GS Whitelighters tyttöjen cheer-sarjassa.

EM-kilpailuihin osallistui yhteensä noin 3000 urheilijaa 23 eri maasta.

 

Tulokset, ryhmästunt tytöt

1. Charmers Entity Norja 427,5
2. Rockets Phoenix Tanska 412,5
3. Spirit Shakin’ Thunder Suomi 409,5
4. Twist Slovenia 398,5
5. Impact Supergirls Saksa 385,0
6. Delta Venäjä 383,0
7. Bay Stormers Electric Englanti 368,0
8. Aira United Sugilite Belgia 330,5
9. Glitter Stars Universe Tsekki 325,5
10. Smile Valko-Venäjä 324,5
11. Starlight Cheerleaders Italia 313,5
12. Black Jewels Itävalta 309,0
13. Djalita Royal Stars Alankomaat 279,0
14. Trzpioty Kielce Puola 276,0
15. Croatian Cheerleading Club Posusje Bosnia ja Herzegovina 267,0